Gruntowanie przed malowaniem ścian bez tajemnic

Myśląc o malowaniu ścian powinniśmy zastanowić się między innymi nad tym, czy są one przygotowane do tego zabiegu. Być może okaże się, że jeszcze przed położeniem farby będziemy musieli zdecydować się na ich gruntowanie. Na czym zatem polega ten zabieg?

Po co nam gruntowanie ścian?

Gruntowanie ścian przed malowaniem ma za zadanie przede wszystkim wyrównanie ich chłonności, choć zabieg ten przyczynia się również do tego, że powierzchnia podłoża ulega ujednoliceniu, ono samo zaś ulega wzmocnieniu. Dzięki gruntowaniu poprawia się też przyczepność farby nawierzchniowej, możemy więc mieć pewność, że nasze wysiłki mające na celu poprawę wyglądu ściany, będą widoczne jeszcze przez długi czas po malowaniu.

Czym i kiedy gruntować ściany?

Jeśli liczymy na to, że gruntowanie będzie zabiegiem skutecznym, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na rozwiązania, które pomogą nam w jego przeprowadzeniu. Do wyboru mamy zarówno farby, jak i inne preparaty gruntujące oraz podkładowe. Ich specjalna formuła przyczynia się do tego, że są one w stanie niwelować różnice i to zarówno te, z którymi mamy do czynienia w fakturze podłoża, jak i w jego barwie. Stosowanie odpowiednich preparatów przyczynia się również do tego, że w przyszłości zużyjemy mniej farby nawierzchniowej, jeśli więc zdecydujemy się na taki zabieg teraz, możemy mieć pewność, że będziemy w stanie obniżyć przyszłe koszty malowania.

Gruntowanie jest zalecane przede wszystkim wówczas, gdy przymierzamy się do pierwszego malowania. Jest przy tym postulowane nie tylko w odniesieniu do płyt gipsowo-kartonowych, ale i wtedy, gdy mamy do czynienia z podłożami o niejednorodnej fakturze. Przydaje się w przypadku zapraw ceramicznych i cementowo-wapiennych, jest przy tym stosowane nie tylko we wnętrzach mieszkań, ale i budynków użyteczności publicznej.

Czasem gruntowanie przydaje się także już po malowaniu ściany. Najlepiej przekonać się o tym pocierając dłonią jej powierzchnię. Jeśli na naszej dłoni pozostaje nalot, wszystko wskazuje na to, że gruntowanie stanie się koniecznością.

Więcej porad znajdziesz w artykule: https://www.dulux.pl/pl/artykuly/gruntowanie-scian-przed-malowaniem

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *